Automatyka

Czym jest automatyka w przemyśle?

Przemysł wykorzystuje roboty i automatyzację do prawie wszystkich procesów. Zarówno duże, jak i małe firmy poszukują automatyzacji w swoich zakładach, choć z różnych powodów. Duże firmy muszą być w pełni zautomatyzowane, podczas gdy mniejsze firmy często chcą zautomatyzować tylko nudne i powtarzalne części. Budżet jest zwykle czynnikiem ograniczającym przy podejmowaniu decyzji o rozwoju automatyki, ale obaj mogą uwzględniać oferty producentów, dystrybutorów i integratorów z branży automatyki.

Instalacje oraz serwis maszyn

Podstawy automatyki w przemyśle.

Jednym z podstawowych i typowych zadań wykonywanych na linii produkcyjnej, podobnie jak w przemyśle spożywczym, jest transport. Dotyczy to zarówno surowców, półproduktów, jak i wyrobów gotowych. Transport może obejmować przesyłki jednostkowe i zbiorcze, w tym palety. Zasadniczo wśród urządzeń, które mają za zadanie transportować, można wyróżnić rury i przenośniki. Dawniej używany do transportu cieczy, gazów i materiałów sypkich. Przenośniki natomiast służą do transportu surowców i półproduktów w stałym stanie kruszywa oraz pojedynczych lub zbiorczych wyrobów gotowych. Przenośniki obejmują między innymi: przenośniki taśmowe (przenośniki), przenośniki płytowe, przenośniki taśmowe, przenośniki łańcuchowe, przenośniki rolkowe i przenośniki modułowe. Na wybór rodzaju zastosowanego przenośnika ma wpływ wiele czynników, takich jak jego wielkość, waga, struktura, lepkość, rodzaj materiału oraz stopień miękkości. Specjalny rodzaj przenośnika można nazwać windą, która służy do różnicowania poziomu ułożenia transportowanych przedmiotów. Jego zaletą jest to, że zajmuje stosunkowo mało miejsca. Winda to nic innego jak pionowy przenośnik.

Przemysł musi być bardzo konkretny w swoich systemach i rozwiązaniach automatyzacji i robotyzacji, ponieważ zakłady muszą przestrzegać wielu norm i zasad. Właściciele zakładów muszą uważać na to, od kogo otrzymują swoje systemy, ponieważ producenci, integratorzy i dystrybutorzy systemów automatyki starają się kierować swoje produkty do konkretnych branż. Warunki w zakładach produkujących żywność mogą być trudne, co wymaga również, aby stosowane systemy były bardzo wydajne i skuteczne. Żywność jest tak dużą częścią gospodarki, że firmy z branży automatyki zaczynają coraz częściej tworzyć dla niej produkty. Produkty mają obudowę ze stali nierdzewnej, wysoki stopień ochrony IP oraz komponenty, które nie reagują w zły sposób z żywnością.